Piękny uśmiech psa – czyli parę słów o psiej stomatologii

Psy tak jak i ludzie mogą borykać się z problemami z uzębieniem. Niektóre osobniki mogą przez całe życie cieszyć się pięknym uśmiechem, a inne w młodym lub dopiero podeszłym wieku mogą zmagać się z poważnymi schorzeniami. Aby im zapobiec, można stosować pewne środki, ale o tym decyduje weterynarz prowadzący danego pacjenta. Na rynku produktów zoologicznych nie brakuje preparatów do czyszczenia zębów jednak czasem nie, jest to wystarczające do zagwarantowania psu zdrowego uśmiechu.

Jakie usługi stomatologiczne oferuje weterynarz?

Aktualnie praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym można skorzystać z usług związanych ze stomatologią. Do najczęściej spotykanych problemów stomatologicznych u psów należy pojawianie się kamienia nazębnego, stanu zapalnego dziąseł czy wykruszenia się zęba. Chociaż u psów rzadko pojawia się próchnica to jednak kamień i osad nazębny, mogą pojawiać się bardzo często. A to prowadzi do psucia się zębów, ich bolesności i wypadania. Każdy weterynarz oferuje dziś zabieg usuwania kamienia nazębnego, który ma na celu oczyszczanie zębów i poprawianie ich stanu. Dodatkowo zapobiega to także powstawaniu poważniejszych stanów zapalnych i ubytków w jamie ustnej czworonoga. W większych gabinetach weterynaryjnych można także skorzystać z usługi, jaką jest usuwanie zębów.

Czy weterynarz podaje psu narkozę? – zabiegi stomatologiczne pod lupą

Ze względu na to, że wszystkie zabiegi stomatologiczne wiążą się z ingerencją w jamę ustną psa, muszą być one wykonywane w znieczuleniu. W zależności od wieku czy stanu psa, a także rodzaju zabiegu weterynarz może wybrać konkretny wariant znieczulenia.