W branży usług budowlanych wykonawstwo bardzo często uzależnione jest od dostępności materiałów i narzędzi. Zwłaszcza sprzęt ciężki czy rusztowania albo podnośniki, tak samo jak bardziej specjalistyczny sprzęt np. geodezyjny czy wiertniczy – nie jest na stałym wyposażeniu firm. Wielu wykonawców wynajmuje więc rusztowania, koparki czy inne narzędzia budowlane o podwyższonej specjalizacji, aby ograniczyć koszty wyposażenia swojego przedsiębiorstwa. Wynajem rusztowań podobnie jak wynajem innych maszyn budowlanych, pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów własnych, ale w niektórych przypadkach może się okazać, że dostępność rusztowań na wynajem jest ograniczona z uwagi na wysoki popyt na rynku lokalnym. Warto wtedy polegać na zaufanych dostawcach i hurtowniach świadczących wynajem.
Warunki finansowe i sposób najmowania rusztowań
Rusztowania to nieodzowny element nie tylko standardowych robót budowlanych i remontowych, które są wykonywane przy elewacjach i elementach konstrukcji nośnej budynków. Rusztowania bywają także przydatne np. przy usługach czyszczenia czy dezynfekcji albo reklamy i branży oświetleniowej – za każdym razem, gdy niezbędna jest do wykonania długa praca na wysokości. Aby zapewnić swoim pracownikom maksymalnie komfortowe warunki pracy, wynajem rusztowań najczęściej odbywa się wraz z dostawcą wszystkich elementów i jego złożeniem. Koszty wynajmu uzależnione są od miasta i regionu, w którym składane jest zamówienie – w największych metropoliach mowa jest o kilkudziesięciu złotych od metra bieżącego rusztowania.
Jak zmniejszyć wydatki na wynajem rusztowań?
Oczywiście najmujący rusztowanie może zapłacić tylko za sam materiał i przeprowadzić cały transport oraz rozstawianie rusztowania własnymi pracownikami – co dość wyraźnie zmniejszy koszty całego procesu. Większość firm oferujących takich wynajem, zgadza się także na preferencyjne warunki finansowe, czy to w postaci rozłożenia płatności na raty, czy też poprzez odroczenie pierwszej płatności znanemu klientowi. Standardową procedurą na rynku jest oczywiście również wynajem rusztowań po przedpłacie (zaliczce) wynoszącej od 10 do 20 procent wartości całej umowy. Oczywiście wynajmując narzędzia budowlane i sprzęt zawsze od tego samego dostawcy czy hurtownika, można liczyć na jeszcze korzystniejsze i bardziej preferencyjne warunki spłaty lub dostawy.