Jak działają mikrofony kierunkowe?

W dzisiejszych czasach w sprawach cywilnych, gospodarczych, a także karnych policja oraz prywatni detektywi często korzystają z urządzeń narywających dźwięk. Wszelkiego rodzaju podsłuchy wykorzystuje się także w całkowicie cywilnych i amatorskich warunkach. Dzięki swobodnemu dostępowi do zróżnicowanej elektroniki znalezienie urządzenia, które będzie skutecznie nagrywało dźwięk, jest dość łatwe. Do takich urządzeń należą mikrofony kierunkowe, które są w stanie z bardzo dużej odległości nagrywać dźwięk. Mogą one występować w różnych formach. Czasem są to urządzenia przeznaczone do montażu w określonym miejscu, a niekiedy są to urządzenia do ręcznego użytkowania w terenie.

Podsłuchy w formie mikrofonów kierunkowych – jak się ich używa?

Używanie mikrofonów kierunkowych jest bardzo proste. Wystarczy nakierować mikrofon na obszar, z którego ma on zebrać dźwięki. Dzięki specjalnej konstrukcji, która zbiera fale dźwiękowe i transmituje do mikrofonu, może on zbierać fale dźwiękowe z bardzo dużej odległości. W zależności od zaawansowania sprzętu i oczekiwanej jakości może to być od kilku metrów w przypadku małych urządzeń do dyskretnego montowania w pomieszczeniach, aż do kilkudziesięciu metrów w przypadku profesjonalnego sprzętu do pracy w terenie. Sam schemat używania takich mikrofonów jest taki, jak zwykłego sprzętu nagrywającego dźwięk. Jedyne czym się różni to tym, że trzeba umiejętnie ustawić go, aby wszystko było dobrze słychać.

Jaka jest jakość nagrywanych dźwięków z mikrofonów kierunkowych?

Mikrofony tego typu nagrywają dźwięk bardzo wysokiej jakości, na którym słychać każdy szmer. Ze względu an charakterystykę użytkowania tego typu sprzętu to, jaka będzie jakość nagrań zależy w dużej mierze od tego, w jakich warunkach mikrofon będzie użytkowany, Jeśli używa się go w terenie otwartym, dużo zależy od tego, czy operatorowi uda się go dobrze ustawić. W takiej sytuacji można dobrze usłyszeć przeciętną rozmowę i dźwięki na podobnym poziomie.