Co warto wiedzieć o wełnie szklanej?

W dzisiejszych czasach naukowcy prześcigają się w poszukiwaniu nowych, innowacyjnych tworzyw, mogących spełniać rozmaite funkcje. Dzięki intensywnym badaniom odkryto już wiele materiałów o cudownych właściwościach, lecz mało który może dorównać jednemu z największych przełomów ostatnich lat, którym jest wełna szklana. Nazwa ta może być mylna, gdyż pomimo charakterystycznej budowy, tworzywo to nie ma nic wspólnego z owcami.

Rewolucja w izolacji

Włókna tego materiału nie są wykonane z celulozy ani związków białkowych – jest to substancja w pełni syntetyczna, którą pozyskuje się podczas długiego, skomplikowanego procesu jej wytwarzania. Najpierw potrzebny jest oczyszczony piach, który następnie miesza się ze szklaną stłuczką. Tak otrzymana masa jest następnie podgrzewana do niewiarygodnie wysokiej temperatury, aby osiągnęła dostateczną plastyczność. Gdy przybiera miękką, ciekłą formę nadaje jej się kształt długich, niezwykle cienkich włókien, które w końcu prasuje się w kostki i przygotowuje do sprzedaży. Nad całym tym procesem muszą sprawować pieczę profesjonaliści, aby upewnić się, że ich produkt spełni stawiane mu oczekiwania.

Więcej dowiesz się na ursa.pl.

Wełna szklana a środowisko

Dużą zaletą tego tworzywa jest fakt, że uzyskuje się je częściowo poprzez recykling. Potłuczone, szklane odpady to dobra baza dla większość trwałych materiałów budowlanych, które muszą posiadać solidne spoiwo. Należy jednak pamiętać, że w ramach remontu stara wełna powinna być zutylizowana w specjalnej placówce, a nie pozostawiona bele gdzie.