Czy każdy może hodować bonsai?

Miniaturowe drzewka, które dotarły do nas z Japonii od kilku lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Coraz więcej szkółek roślin zajmuje się ich hodowlą i profesjonalnym przycinaniem, aby spełniały wymagania wszystkich klientów. Drzewka bonsai to nic innego jak po prostu karłowate formy popularnych na całym świecie drzew. Im bardziej długowieczny gatunek, tym większa jest wartość takiego okazu.

Jakie drzewa bonsai można spotkać najczęściej?

  • dęby,
  • cisy,
  • świerki,
  • sosny,
  • jałowce.

Oczywiście, niektórzy decydują się na formowanie miniaturowych topól, czy innych gatunków, jednak te nie są już tak wartościowe. Warto pamiętać o tym, że hodowanie bonsai to sporo pracy i trzeba zajęciu poświęcić wiele czasu. Wymaga ono bowiem stałego podcinania i formowania, aby posiadało ładny kształt. Takie drzewka hoduje się w bardzo płytkich doniczkach niewielkich rozmiarów, aby ich system korzeniowy nie miał możliwości rozwoju.

Gdzie warto kupić swoje miniaturowe drzewko?

Obecnie w wielu miejscach można zakupić piękne bonsai. Najlepiej unikać tych sprzedawanych w dużych sklepach i centrach ogrodniczych. Tam nikt nie dba o nie we właściwy sposób i nie poświęca im takiej uwagi, jak na przykład w profesjonalnych szkółkach roślin. Najlepszym wyjściem jest wybór bonsai z miejsca, w którym od początku było ono formowane oraz strzyżone. W takim miejscu można też wiele dowiedzieć się o tym, w jaki sposób postępować ze swoją rośliną. Każdy może samodzielnie zajmować się bonsai we własnym domu, jednak wymaga to nieco wiedzy.