Co to są drzewka bonsai?

Jakiś czas temu pojawiła się moda na karłowate rośliny, które stanowią ozdobę domu, a niekiedy nawet tarasu, czy ogrodu. Również w Polsce można zaobserwować, że drzewka bonsai cieszą się spora popularnością i wiele osób decyduje się na ich zakup. Czym są te tajemnicze rośliny i w jaki sposób należy o nie dbać? Tego można dowiedzieć się na organizowanych przez profesjonalistów kursach. Każdy, kto zająć się na poważnie hodowlą takich drzewek, powinien zdecydować się na wzięcie w nim udziału.

Urokliwe drzewka bonsai

Drzewka te, to po prostu miniaturowe, karłowate wersje popularnych drzew, które można spotkać w parkach i lasach, a więc cisu, sosny, czy dębu. Ich wygląd wynika ze specjalnej pielęgnacji, która przede wszystkim wynika z podcinania rośliny oraz jej odpowiedniego formowania. Drzewka bonsai pochodzą z Chin, choć wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z Japonią. Kiedyś tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na pasję posiadania bonsai, a dzisiaj jest to sztuka coraz bardziej dostępna.

Drzewko bonsai w ogrodzie

W naszym klimacie nie można mówić o odpowiedniej zimie dla tych małych roślinek. Przede wszystkim, drzewka te hoduje się bardzo płaskich doniczkach, aby nie miały szansy rozwinąć swojego systemu korzeniowego. Roślinka tak delikatna, bez korzeni mogłaby zmarznąć. Oczywiście, latem można pozwolić sobie na umieszczenie swojego bonsai na zewnątrz, zawsze jednak trzeba kontrolować jego nasłonecznienie oraz temperaturę powietrza. Najlepiej nie ryzykować, że drzewko zarazi się jakąś chorobą pasożytniczą.